تاریخچه ی نقشه

بابلیها: در نمایشگاه موزه دانشگاه هاروارد، نقشه ای متعلق به بابلیها وجود دارد که متعلق به 2500 سال قبل از میلاد است و بر روی لوحه گلی کوچکی به عرض 7 سانتی متر نقش بسته است. در موزه بریتانیا نیز لوحه های زیادی است که مربوط به شهر بابل و تقسیم بندی آن می باشد.

مصریها: قسمتی از نقشه ای که بر روی لوحه گلی به دست آمده است، نشانگر آن می باشد که مصریها در ردیف اولین اقوامی بوده اند که مشاهدات خود را در سطح زمین پس از اندازه گیری مستقیم به صورت نقشه معرفی کرده اند.نقشه کانسار طلای جبل البا در حدود 2000 سال قبل از میلاد تهیه شده که در حال حاضر درکشور مصر موجود است. این گونه نقشه ها اغلب برای تعیین حدود اراضی کشاورزی ساحل نیل تهیه شده است. گویا رامسس دوم در سالهای (1332- 1300) قبل از میلاد روش مساحی را پایه گذاری کرده است

یونانیها: قابل توجه این که نقشه جهان نما منتسب به هومر، که در قرن نهم قبل از میلاد ترسیم شده است، امروزه موجود می باشد. اما آنچه مورد دقت است این که نقشه کشی ریاضی و عملی در یونان شکل گرفت و پایه نقشه برداری طرح ریزی گردید، به طوری که تا دوران اسلامی کار قابل توجهی از دیگران مشاهده نشده است. اغلب تهیه نقشه ها مبتنی بر شیوه یونانیها بوده است.

در قرن اول قبل از میلاد، استرابون که بسیاری او را بزرگترین جغرافیدان قدیم می دانند و در محدوده جغرافیایی ریاضی مطالعات بسیاری نموده ، اولین قدم را در تألیف دایره المعارف جغرافیایی برداشته است. معروفترین دانشمند ریاضی و نجوم و جغرافیای حوزه علمی و اسکندریه، بطلمیوس است. وی در سالهای (168-90 بعد از میلاد) می زیسته است و در تهیه نقشه، نقش والایی داشته است. وی به کرویت زمین معتقد بود و کتاب معروف خود را به نام (جغرافیا) در هشت جلد تهیه نمود که هفت جلد آن شامل فهرستی از اسامی هشت هزار مکان با طول و عرض جغرافیایی و تعیین موقعیت آنهاست. جلد هشتم شرحی بر اصول نقشه برداری و جغرافیای ریاضی با تصاویر و مشاهدات نجومی است. متن کتاب در نسخه های خطی همراه با نقشه ای از جهان و بیست و شش نقشه دیگر، اولین اطلس عمومی دنیارا تشکیل می دهند.
چینیها: حکام چین، خود را موظف می دانستند که مشخصات جغرافیایی سرزمینی خود را بر روی نقشه داشته باشند. قدیمیترین نقشه ای که در دست است مربوط به 227 سال قبل از میلاد می باشد. لیکن با توجه به نقش پراهمیت کاغذ در تهیه نقشه و ارزش آن در سال 100 میلادی در چین معمول گشت کمک زیادی به امر تهیه نقشه نمود.پای هیسو بنیان گذار نقشه در کشور چین، در سالهای (253-224 بعد از میلاد) می زیسته است. وی در چندین اصل در نقشه کشی و نقشه برداری از جمله: جهت یابی، تعیین سمت نقاط، تعیین پستی و بلندیها، تعیین دقیق مسافات و زوایا را مطرح نموده است

دوستان عزیز باید بگم توی این متن هیچ اسمی از ایران و ایرانی برده نشده از این رو توی کتابی که راجع به ایران باستان داشتم به نام "سرزمین جاوید" به دنبال مدرک گشتم.

یه چیزهایی پیدا کردم ولی دقیقا از صحتش اطلاعی ندارم.

این کتاب اینجور میگه :"یک دانشمند یهودی به اسم ((اس در اس)) نوشته است که شوش دارای 10 محله است و هر محله دارای 5 خیابان شمالی و جنوبی و 5 خیابان شرقی و غربی میباشد و هندسه شهر چنان منظم است که در هریک از خیابان های شهر که قرار بگیرند میتوانند از دو طرف تا انتهای شهر را ببینند و در شوش عمارات سه طبقه و چهار طبقه و پنج طبقه زیاد است.

اس در اس در نوشته ی خود میگوید که من در شهر شوش دیدم که آب به وسیله ی مجراهایی که در عمارات به وجود میاورند و در بالاترین طبقه عمارت هست."

خب از این نوشته ها مشخص میشه که ساخت چنین شهری بدون نقشه محاله....

و اما در جای دیگه ای اینطور اومده:

"استرابون منشی مخصوص اسکندر که با او به ایران آمد و سیاحت نامه معروف خود را راجع به ایران نوشت گفت که شهر شوش آن قدر قدیمی است که نمیتوان فهمید در چه تاریخ بنا گردیده و قدمت آن شهر از بابل بیشتر است."

و این نشون میده که نقشه ی شهر شوش از بابل هم قدیمی تر است.

توی همین کتاب اومده که نقشه ی شوش توسط جمعی از مورخین مغرب زمین کشف شده ولی چیزی راجع به قدمت نقشه نگفته.

اما اگر در وجود شوش شک دارید کتاب میگه:

"در سال 1815 میلادی دولت انگلستان با اجازه ی دولت امپراطوری عثمانی گروهی به ریاست ((سر-کنت-لوف-نوس))به عنوان نقشه برداری و مطالعات ارضی مامور حفاری تاریخی نیز کرد و از خاک چیرهایی به دست آورد که دلالت بر وجود شهری به اسم شوش در ایران میکرد."

/ 0 نظر / 17 بازدید